» Історія ансамблю ім.П.Вірського

 
 
 

Історія ансамблю ім.П.Вірського

Початкові джерела створення ансамблю відносяться до червня 1937 року.

Відомі балетмейстери Павло Вірський та Микола Болотов вперше на Україні об”єднали навколо себе хореографічний колектив народного танцю, який у 1940 році був реорганізований в ансамбль пісні і танцю Української РСР.

У жовтні 1951 року, після Декади українського мистецтва і літератури у Москві, він був знову реорганізований у Державний ансамбль танцю Української РСР.

Організатором і беззмінним керівником ансамблю з 1955 по 1975 роки був народний артист СРСР, Лауреат Державної премії СРСР, Лауреат Державної премії України ім.Т.Шевченка - Павло Павлович Вірський.

Спираючись на народні національні традиції, Павло Вірський створив більше трьох концертних програм, до яких увійшли яскраві хореографічні композиції "Ми з України”, "Ляльки”, "Моряки”, ”Гопак”, "Сестри”. Тонким гумором прикрашені танці "Чумацькі радощі”, "Ой, під вишнею”, "Повзунець”; м”ягким ліризмом -"Подоляночка”, легким сумом та романтичністю "Про що верба плаче”. Широко відомі героїко-патріотичні полотна – "Запорожці”, "Ми пам”ятаємо!” та інші.

Під художнім керівництвом Павла Вірського ансамбль виріс у зрілий професійний колектив, мистецтво якого полонило серця багатьох чисельних глядачів сіл, міст та країн світу.

У становленні ансамблю танцю України, художньому оформленні його програм брали участь відомі художники: А.Петрицький, Ф.Нірод, Т.Яблонська, Г.Нестеровська, Л.Писаренко, М.Цирикус, Л.Віг, А.Домашнєва та Л.Хіміч. Тому на концертах колективу глядач насолоджується не тільки прекрасним виконанням, а і чудовими костюмами, які, безумовно, є невід”ємною складовою спектаклю.

Стверджуючи своєю творчістю ідеї гуманізму, розповідаючи мовою танцю про історію і сучасність українського народу, його побут і традиції, ансамбль вносить вагомий внесок у справу пізнання і зближення національних культур багатьох народів , за що у 1959 році він був нагороджений Почесною грамотою Всесвітньої Ради Миру. У цьому ж році за заслуги у розвитку українського хореографічного мистецтва колективу було присвоєно почесне звання "заслужений”, а у 1971 році за високу виконавську майстерність – "академічний”.У 1987 році колектив нагороджений орденом Дружби народів.

У 1962 році при ансамблі створена хореографічна студія, яка вже виховала багато талановитих виконавців, що поповнюють основний склад ансамблю.

У 1977 році Державному заслуженому академічному ансамблю танцю УРСР присвоєно ім”я Павла Павловича Вірського.

З 1980 року ансамбль очолює Герой України, народний артист України, лауреат Державної премії України ім.Т.Шевченка, професор, академік – Мирослав Михайлович Вантух. Основне в його праці – направлений творчий пошук. Завдяки створенній в колективі атмосфері, художній керівник домігся від артистів високої виконавської майстерності, яскравої образності, творчого і вимогливого ставлення до своєї праці. М.М.Вантухом в цей час створені нові хореографічні твори , що увійшли до золотої скарбниці української народної хореографії. Серед них – "Український танець з бубнами”, "В мирі та злагоді”, "Україно, моя Україно”, „Циганський танець”, український ліричний "Літа молодії”, "Карпати”, "Волинська полька”, "Гуцулка” та інші, що поновили репертуар ансамблю і мають великий успіх у глядачів як в Україні, так і далеко за її межами. Під керівництвом М.М.Вантуха із творчого доробку Павла Вірського поновлено більше 10 номерів програми.

Обробку народної музики і нову музику до танців створили і створюють багато композиторів України. Зокрема – народний артист України Г.Завгородній, Ю.Левицький, А.Хелемський, Я.Лапінський, Б.Яровинський та інші.Усі танцювальні номери ідуть у супроводі симфонічного оркестру, яким довгі роки керував сподвижник П.Вірського, композитор, народний артист України Ігор Іващенко. Із 1994 року оркестром керував заслужений діяч мистецтв України Віталій Редько, а з 2001 року оркестр очолив обдарований музикант, талановитий композитор, народний артист України Олександр Чеберко.

У 1991 році розпочала свою діяльність, створена Мирославом Вантухом, дитяча хореографічна школа, де навчається понад 200 обдарованих дітей. За 20 років педагогічний колектив школи, до складу якого входять народні, заслужені артисти України, під керівництвом народної артистки України Валентини Володимирівни Вантух, домігся значних успіхів. Учні школи стали переможцями багатьох престижних міжнародних фестивалів з народної дитячої хореографії, взяли участь в багатьох концертах як в Україні так і далеко за її межами, разом з ансамблем побували на гастролях у Німеччині, Данії, Іспанії, Франції, Португалії, Італії, Австрії, Люксембурзі і багатьох інших країнах світу.

Далеко за межами України відомий Національний заслужений академічний ансамбль танцю України ім.П.Вірського.

З почесною місією посланця миру він побував більше ніж у 60 країнах світу, зокрема: у В”єтнамі, Кореї, Китаї, Кубі, Австрії,Англії, Канаді, США, Бельгії, Франції, Іспанії, Італії, Греції, Бразілії, Аргентині, Венесуелі, Португалії, Швейцарії, Данії, Андоррі, Японії та інших, де завжди з честю демонстрував досягнення національної культури, вносив посильний внесок у розвиток світової культури.

Підкреслюючи високий художній та виконавський рівень колективу, іноземна преса в своїх оцінках була одностайною. Так, наприклад, писала американська газета "Нью-Йорк таймс”: ”…Блискучих виконавців ансамблю не можна перевершити. Якщо ви хочете пізнати саму глибину танцю, то вам необхідно побачити завершеність і швидкість танцювальної техніки жінок, точність турів, обертів, підскоків, повзунців та піруетів чоловіків”. Американська газета "Херальд трибьюн” продовжувала: "Сцена театру Вам Вавель була захоплена повітряним десантом Українського Національного ансамблю танцю, який сьогодні складається, без виключення, з гарних жінок, неправдоподібно енергійних чоловіків, одягнених в прекрасні, свіжі як сама весна, костюми…”.

Одностайною у своїх відозвах про ансамбль була і англійська преса. "Український ансамбль танцю,-писав журнал "Дейлі телеграф”, - самий динамічний, хвилюючий ансамбль народного танцю, який коли небудь бачив світ…”

Бельгійська газета "Руж” вторила своїм колегам: "Якщо ви не знаєте Україну, то худчій ідіть і обов”язково подивіться концерт ансамблю танцю України ім.П.Вірського.О! Що то за країна, яка має такі таланти?!”.

Високу оцінку отримав ансамбль виступаючи більше 10 разів за останні роки у Франції. Всесвітньовідомий французький критик, мистецтвознавець Рене Сервін так писав у газеті "Ля Фігаро”:”…Якщо існує спектакль, який треба подивитися обов”язково, то це Національний балет України, чудова трупа, в якій поєднана краса, вертуозність і радість життя. Сотня артистів, молодих і усміхнених, хвилями по двадцять або двадцять чотири викочуються на сцену і від червоного, білого , синього і золотого, аж мерегтить в очах.

Дівчата – красуні, хлопці – спортивні, творять ансамбль цілісний, як найкраща, найдосконаліша балетна трупа, яку можна порівняти лише з балетом Гранд Опера Парижу…”.

У 2002 році Вантух М.М. створює Всеукраїнську хореографічну спілку, яка з 2004 року іменується - Національна хореографічна спілка України. Спілка об”єднала усіх хореографів України, і надала нові можливості для збереження та розвитку національного хореографічного мистецтва.

Сьогодні Національний заслужений академічний ансамбль танцю України ім.П.Вірського у розквіті творчих сил і під керівництвом Героя України, народного артиста України, народного артиста Росії, Лауреата Національної премії України ім.Т.Шевченка, професора, академіка Мирослава Вантуха активно працює над удосконаленням свого професійного рівня, поповнює репертуар новими творами, веде активне творче життя, пропагуючи українське хореографічне мистецтво як в Україні так і за кордоном.